JUBILATIO (CD)
31.05.2012.
31. maijā plkst. 16.00 Rīgas Domā tika ieskandināts Rīgas Doma meiteņu kora albums Jubilatio, kas diriģentes Airas Birziņas vadībā, piedaloties ērģelniecei Vitai Kalnciemai, ierakstīts Rīgas Domā.

Jaunajā albumā, kas izdots Rīgas Doma meiteņu kora 15 gadu jubilejas zīmē, iekļauta latviešu komponistu un pasaules skaņražu garīgā mūzika. Albuma  Jubilatio jeb “Gaviles” programmu atklāj fragments no Fēliksa Mendelszona-Bartoldi oratorijas “Elija”. Jubilācijas noskaņās diskā skan vairākas kompozīcijas - Henrija Pērsela odas Come, ye sons of art pazīstamais fragments Sound the Trumpet, lietuviešu komponista Vītauta Miškiņa motete Exsultate Deo, kas komponēta pēc kora aicinājuma, Dānijas Nacionālā meiteņu kora vadītāja Mihaela Bojesena Gloria, latvieša Riharda Dubras Laudate Dominum. Par senākiem gadsimtiem atgādina Gijoma Difē motete Ave Regina caelorum un Mihaela Pretoriusa motete Ecce Maria. Albumā ietverta arī ungāru komponista Mikloša Kočāra Salve Regina, latviešu komponistu Austriņas un Ievas Alenčikas Laudamus in Domine, kā arī basku komponistes Evas Ugaldes lūgšana Miserere, to papildinot ar Džona Ratera kompozīciju The Lord bless you and keep you, Ērika Ešenvalda moteti O salutaris hostija un visu vainagojot ar Riharda Dubras Missa de Spiritu Sancto

Savukārt Paula Dambja opusā Toccata alla Fantasia ērģelniece Vita Kalnciema atklāj Rīgas Doma ērģeļu krāsu bagātību.

Rīgas Doma dekāns Elijs Godiņš stāsta:Rīgas Doms ir Dieva nams, kurš cauri gadsimtiem uzrunā ikvienu ceļā pie Kristus. Cauri gadsimtiem Domā kopta arī mūzikas tradīcija. Sadarbība ar Rīgas Doma meiteņu kori aizsākās līdz ar šī kora dibināšanu. Doma meiteņu dziedātā kormūzika atrod vietu koncertos, dievkalpojumos un skaņu ierakstos, pienesot slavu un pateicību mūzikas Devējam.”

Albumu izdod Rīgas Doma pārvalde, tā izdošanu atbalsta Valsts Kultūrkapitāla fonds un Pasaules brīvo latviešu apvienība.ATSAUKSMES:

Armands ZNOTIŅŠ, mūzikas kritiķis / MŪZIKAS SAULE Nr.5(70) 2012

 

Jubilatio

Albumā Jubilatio pārstāvēts ļoti plašs garīgās mūzikas autoru loks – no Gijoma Difē un Mihaela Pretoriusa sakrālajām miniatūrām caur Pērselu un Mendelszonu tas aizved līdz Ērika Ešenvalda O salutaris hostia un Riharda Dubras četrdaļu ciklam Missa de Spiritu Sancto, iemūžinot arī angļa Džona Ratera, ungāra Mikloša Kočāra, baskonietes Evas Ugaldes, dāņa Mihaela Bojesena un lietuvieša Vītauta Miškiņa veikumu. Diriģentes darbs vainagojies ar redzamiem panākumiem – Rīgas Doma meiteņu kora balsis skan dzidri, tīri un vijīgi, precīzi iedzīvinot gan renesanses mūzikas izsmalcināto frāzējumu un atturīgo izjūtu spektru, gan arī mūsdienu komponistu darbos rodamās emociju izpausmes, raksturu kontrastus un ritma vai harmonijas kaprīzes. Kori pavadošā ērģelniece Vita Kalnciema šeit iespēlējusi arī Paula Dambja Toccata alla Fantasia – tiesa, šo darbu, vismaz šajā interpretācijā, grūti nosaukt par vienu no muzikāli saturīgākajiem komponista daiļrades paraugiem, un arī liela daļa albumā ietvertās naivi neoromantiskās kormūzikas, baidos, nepiedzīvos ne tuvu tik ilgu mūžu kā Difē un Pretoriusa māksla.

Ideja 4

Atskaņojums 4

Baudījums 3Kristiāna VAICKOVSKA, diriģente / MŪZIKAS SAULE Nr.5(70) 2012

 

Jubilatio

Kā Rīgas Doma kora skolas absolvente izjūtu īpašu prieku par šī ierakstu albuma izdošanu. Diriģentes Airas Birziņas profesionālie uzstādījumi un prasīgums darbā ar meiteņu kori ir spējis noturēt visaugstākā līmeņa kvalitāti, kas nodrošina ne tikai vietu starp labākajiem profesionālajiem kolektīviem Latvijā, bet ļauj konkurēt arī pasaules mērogā. CD Jubilatio ļoti labi ietver zināmo un mazāk zināmo repertuāru, atklāj dažādu laikmetu estētiku. Starp pasaules meistariem albumā lieliski iekļaujas arī mūsu pašu labi pazīstamie komponisti – Ēriks Ešenvalds un Rihards Dubra. Uzdrīkstēšanas, iekļaujot līdz šim mazpazīstamu skaņražu – Ievas Alenčikas un Austriņas, Evas Ugaldes, Mikloša Kočāra un Mihaela Bojesena – opusus, manuprāt, ir ļoti veiksmīga un sevi attaisno. Skaņu režijas meistarība un respekts pret Rīgas Doma unikālo akustiku ar ilgo reverberācijas laiku rada īpašu klātbūtnes efektu. Brīnišķīga ir arī doma no jauna atklāt katedrāles ērģeļu varenību Paula Dambja Toccata alla Fantasia ērģelnieces Vitas Kalnciemas izpildījumā.

Ideja 5

Atskaņojums 5

Baudījums 5Andris DZENĪTIS, „MŪZIKAS SAULE” / MŪZIKAS SAULE Nr.5(70) 2012

 

JUBILATIO RĪGAS DOMA MEITEŅU KORIS

DAŽĀDU KOMPONISTU MŪZIKA. RĪGAS DOMA MEITEŅU KORIS, DIRIĢENTE AIRA BIRZIŅA, ĒRĢELNIECE VITA KALNCIEMA

RĪGAS DOMA MEITEŅU KORIS

Mūsu uzmanībai – viens no Eiropas labākajiem meiteņu koriem! Rīgas Doma meiteņu koris pamatīgu mūzikas pūru pielocījis – sākumā pat neticas, ka vienā izdevumā ir četrpadsmit skaņdarbu – vairāk nekā vienā otrā pilnmetrāžas popmūzikas albumā! Un visam laika pietiek – gan skaistam Pērselam, interesantai Lienes Alenčikas/ Austriņas Laudamus in Domine versijai, Vītauta Miškiņa savdabīgi ritmizētajam Exsultate Deo, vienai no skaistākajām Ērika Ešenvalda patiesi talantīgā darba O salutaris hostia interpretācijām, bet visam pa vidu – Paula Dambja Ērģeļtokāta fantāzija. Man vienīgi mūžīgi nesaprotams būs Džona Ratera mūzikas fenomens – 80. gadu popmūzika ar savu lēto salkanumu taču šodien mūsos raisa nelielu smaidu, vai ne? Kopumā varbūt būtu prasījusies lielāka stilistiskā daudzveidība – vairāk tomēr dzirdam efektskaņdarbus. No otras puses, tieši tie atstās vislielāko iespaidu uz vienkāršiem klausītājiem un rosinās meiteņu vislielāko dziedātprieku. Tiešām milzīga bauda klausīties meiteņu dziedāšanu – grupu saliedētība, avota ūdens dzidrums, telpiska tembrēšana. Neapšaubāmi te arī skaņu režisora Modra Bērziņa nopelns! Būtu gribējies, lai Orests Silabriedis vairāk par vienu teikumu tiktu veltījis katram no opusiem – albuma izdevēji vairāk nosliekušies izdevuma dizainam par labu (patiess brava māksliniecei Ditai Pencei) – daudz baltuma, lielas bildes.

Ideja 5

Izpildījums 5

Baudījums 42015. gada IFCM (International federation of choral music) kvartāla žurnālā, ko izdod ASV, aprīļa numurā publicēta apjomīga recenzija par šo meiteņu kora albumu, slavējot CD izstrādāto un pārdomāto muzikālo konceptu un augsto vokāli tehnisko izpildījumu, kora jauneklīgo un spilgto skanējumu, kā arī diriģentes un ērģelnieces lielisko sadarbību.

 
   
Designed by Dina Ābele | Developed & hosted by Creative PC Service SIA
Copyright © 2008-2011 Rīgas Doma kora skolas atbalsta biedrība. All rights reserved.