PERPETUUM MOBILE (CD)
19.09.2012.

 Romualda Jermaka autordisks
PERPETUUM MOBILE


Ieraksts veikts Rīgas Domā, ierakstā piedalījušies Tālivaldis Deksnis, Vita Kalnciema, Imants Sneibis, sieviešu koris "Dzintars" un Rīgas Doma kora skolas meiteņu koris diriģentes Airas Birziņas vadībā.


Anotācijas autore - Ilma Grauzdiņa.
Ierakstījusi Ekspresstudija, skaņu režisors Andris Balodis.
Māksliniece - Laila Balode.
Dizains - Laila Balode un Andris Balodis

Atsauksmes:

Andris DZENĪTIS, „MŪZIKAS SAULE” / MŪZIKAS SAULE Nr.5(70) 2012


PERPETUUM MOBILE ROMUALDA JERMAKA MŪZIKA RĪGAS DOMĀ

 

RĪGAS DOMA MEITEŅU KORIS, SIEVIEŠU KORIS DZINTARS”, DIRIĢENTE AIRA BIRZIŅA, ĒRĢELNIEKI TĀLIVALDIS DEKSNIS UN VITA KALNCIEMA, SOPRĀNS IEVA EZERIETE, FLAUTISTS IMANTS SNEIBIS

EKSPRESSTUDIJA

Romualda Jermaka mūzika ir viens no latviešu ērģeļmūzikas stūrakmeņiem – man personīgi komponista veikums vienmēr saistījies vien ar baznīcas atmosfēru. Taču tas nav tikai tā – šajā cienījamajam meistaram veltītajā albumā dzirdam arī interesantus kormūzikas paraugus – O bone Jesu ar ērģeļu pavadījumu – sirsnīgs, vienkāršs, bet ne pārāk, lai teiktu – naivs (pirmā asociācija ar meiteņu balsīm un flautas solo), drīzāk – neparasts opuss. Kur tad neparastums? Manuprāt, Jermaks veiksmīgā un interesantā veidā savos darbos prot apvienot ritmisku nesamocītību, patiesāk – vienkāršību, taču rod veidu, kā to vienmēr kompensēt ar pat ļoti interesantiem meklējumiem harmonijas un melosa ziņā. Jau minētais kora darbs to apliecina, tāpat mesiāniskā spriedzē ieturētais, tembrāli košais, patiesi vērtīgais cikls ērģelēm Transmutācijas”, arī savpatais Koncerts flautai un ērģelēm. Vēl noslēdzošais Perpetuum mobile ir šo opusu vidū. Citos skaņdarbos jūtami komponists ir vēlējies tuvoties dvēseliskajam” klausītājam, tādējādi nedaudz pazaudējot savu oriģinalitāti un tikai sev raksturīgās iezīmes. Žēl, ka nevaram uzzināt, kurš rakstījis tiešām profesionālos darbu aprakstus un biogrāfijas diska grāmatiņā. Jā, laiki mainās – ja kādreiz Romualda Jermaka darbi bija teju katrā Melodijas” izdotajā ērģeļmūzikas skaņuplatē, tad tagad tas patiešām ir retums.

Ideja 5

Izpildījums 4

Baudījums 3–5

 

 

Kristiāna VAICKOVSKA, diriģente / MŪZIKAS SAULE Nr.5(70) 2012

Prieks, ka pēc Romualda Jermaka 80 gadu jubilejas autorkoncertiem beidzot ir realizējusies iecere par albuma izdošanu. Pat neveicot ieraksta kvalitātes analīzi, vērtēju to kā lielu ieguvumu, jo varam gūt nelielu ieskatu komponista daiļradē, kas vienkopus izdota pirmoreiz. Jāatzīst, ka neesmu šādas mūzikas estētikas cienītāja, kas apstiprinājās arī, klausoties ciklu ērģelēm Transmutatio – sarežģīts, visa veida poli- mūzikas valodas izmantojums ir salīdzinoši grūti uztverams, īpaši CD formātā. Tomēr kopumā ierakstu klausījos ar lielu interesi. Sekmīgi ir veikta iekļauto opusu atlase, un tikpat veiksmīgi tie sakārtoti secībā, kas nenogurdina un veido labu kopējo dramaturģiju. Albuma lielākā vērtība ir skaņdarba Ave Maria iemūžināšana. Īpaši jāatzīmē veiksmīgā atskaņotājmākslinieku izvēle – ērģelniece Vita Kalnciema, kuras sadarbība ar diriģenti Airu Birziņu (šoreiz vadot sieviešu kori Dzintars”) jau vairākkārt ir attaisnojusies, un Ievas Ezerietes brīnišķīgais solo, kas šim skaņdarbam piešķir atsevišķu kvalitātes zīmi; tas radīja vēlmi noklausīties šo opusu vairākkārt. Žēl tikai, ka CD aprakstā nepelnīti maz informācijas par pašu komponistu.

Ideja 5

Atskaņojums 5

Baudījums 4

 

 


Armands ZNOTIŅŠ, mūzikas kritiķis / MŪZIKAS SAULE Nr.5(70) 2012

Romualda Jermaka jaunākā mūzikas ierakstu izdevuma veidotāji šeit vēlējušies iemūžināt kaut nelielu daļu no komponista 80 gadu jubilejas koncertu repertuāra, koncentrējoties uz ērģeļu, kora un instrumentālo kamermūziku. Šis ieraksts tad nu arī apstiprina priekšstatu par to, ka Jermaka daudzskaitlīgās daiļrades labākās iezīmes ir dažādu kompozīcijas tehniku un stilistisko modeļu prasmīga izmantošana apvienojumā ar tonāli un harmoniski daudzšķautņainu mūzikas valodu, ko diemžēl ik pa laikam aizēno novecojošu radošo ideju atražošana un pārmērīgs racionālisms. Šajā kontekstā visvairāk uzrunāja Koncerts flautai un ērģelēm ar trāpīgi tvertiem pastorālu un mistisku noskaņu savijumiem un dziedājuma O bone Jesu emocionālā atklāsme. Interpreti Tālivaldis Deksnis, Aira Birziņa, Imants Sneibis, Vita Kalnciema Jermaka mūzikai pievērsās godprātīgi un ne bez mākslinieciskām sekmēm, atstājot pagaidām neatbildētu jautājumu – interesanti, kāds izklausītos ieraksts, kurā Romualda Jermaka ērģeļdarbi būtu pārstāvēti līdzās otra 1931. gadā dzimuša un ērģelēm aktīvi rakstījuša komponista Andra Vītoliņa daiļradei.

Ideja 4

Atskaņojums 4

Baudījums 3

 

 

 
   
Designed by Dina Ābele | Developed & hosted by Creative PC Service SIA
Copyright © 2008-2011 Rīgas Doma kora skolas atbalsta biedrība. All rights reserved.